Güvenlik ve İlkyardım

Kahramanmaraş Yedikuyular Kayak Merkezi Yeni açılmasına Ragmen Profosyonel Pist güvenlik ekibi ile güvenliği en üst seviyede tutuyor. Ekipler koordineli bir şekilde pistlerin güvenliğini alıp sürekli devriye atarak yaralanan, düşen veya yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara el uzatıp en kısa süre içerisinde sağlık istasyonuna yetiştiriyor.

Kayak pisti Kuralları ;

Kayak Mekezimde Kayak yapmaya gelen misafirlerimizin uyması gereken kurallar Aşagıda Belirtilmiştir;

Kayakçılarımızın kendi sağlıkları ve kayak yapan diğer misafirlerimizin güvenliği için kurallara uymaları önem arz etmektedir.

Yedikuyular kayak merkezimizinde bulunan pistlerimizde olası bir kaza veya tehlike durumda ulaşılması gerek kişi ve numaralar şu şekildedir ;

TELEFON NUMARASI : 0 344 215 75 52

YEDİKUYULAR KAYAK MERKEZİ İLETİŞİM HATTI    -   0533 507 77 46

Kurallar ;

KAYAK YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR!

 1. Kayak yapmayı öğrenmeden veya uzmanlaşmadan dik pisti tercih etmeyiniz.
 2. Diğer kayakçıları ve nesneleri fark edebilmek için kontrollü kayak yapın.
 3. Kask olmadan kayak yapmayın.
 4. Pist sınırları içerisinde kayak yapın.
 5. Pist üzerinde bulunan uyarı levhalarına uyunuz.
 6. Kendinize ve kayak yapan diğer insanlara zarar vermemek adına hızlı ve kontrolsüz kayak yapmayınız.
 7. Kayak seviyenize uygun pist seçerek kendinizi ve diğer insanları tehlikeye atmayın !
 8. Acemi kayak pisti ve kızak pistinde kayak yapmayınız.
 9. Pistin orta bölümlerinde bekleme yapmayınız.
 10. Tesislerin biniş ve iniş bölümünde bekleme yapmayınız.
 11. Mekanik tesislerde biniş ve iniş tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.
 12. Mekanik tesislerde görev yapan personelin uyarı ve kurallarına istisnasız uyunuz.
 13. T – bar ve Teleski sıra düzenine uyarak diğer insanların mağduriyet yaşamasına sebep olmayınız.
 14. T – Bar kullanacak kayakçılarımız tesis kazıklarında ilerlerken kurallar dışında hareket etmemeli çıkış güzergahının dışına çıkmamalıdır.
 15. Teleskide yolculuk yapan kayakçılarımız güvenlik bariyerini kaldırmamalı, sandalyeyi sallamamalı, ayağa kalmaya çalışmamalı, aşağı sarkmamalı, güzergah altına çöp atmamalıdır.
 16. Pist üzerinde file ile önlem alınan bölgeler tehlikenin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bu bölgelerde daha kontrollü olup filelere çarpmamalıdır. Bu tarz malzemelerin yüksek hızda sizi durdurmayacağını bilmeniz gerekmektedir.
 17. Pistler üzerinden bulunan güvenlik gereçleri sizi uyarmak ve beklenmeyen kazaları karşı alınan tedbirlerdir.
 18. Pistlerde ve pist sınırları dışında sorumluluk tamamen sizindir. Pist güvenlik & arama kurtarma personeli sizleri kazalara karşı uyarmak, olası kazalarda pist üzerinde sizlere müdahale etmeye yetkili ekiptir. Pist güvenlik ekiplerinin sizlere ulan uyarılarına özen göstermeli olası kazalarda doğru ve net bilgi vermelisiniz.
 19. Pistler üzerinde olası bir kaza sonrası kendinizi zorlamadan beklemeli, sürekli devriye yapan personelin size ulaşmasını beklemelisiniz.
 20. Pist güvenlik personeli yaralanma durumunda sizleri pistten güvenli bölgeye veya sağlık ekiplerine yönlendirecektir. Bu süreçte personeli doğru yönlendirmelisiniz.
 21. Pist içerisinde oluşan kazalarda sertifika yetkisi ile İlk Yardım uygulamasını gerçekleştirmeye tek yetkili birim Pist Güvenlik & Arama Kurtarma Ekipleridir. Bu ekiplerin asli görevi ilk yardımı sağlayıp sizleri 112 ekiplerine sevk etmektir.
 22. Pistlerde olası bir kaza yaşadığınızda veya yardıma ihtiyaç duyduğunuzda 0 344 215 75 52 nolu telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.